اسباب بازی, بازی

۰ تا ۱۰۰ بازی ابلون

 

تاریخچه:

بازی آبلون اولین بار در کجا؟

بازی ابلون یک بازی دو یا چهار نفره استراتژیک است که اولین بار در سال ۱۹۸۷ توسط لورنت لوی و میشل  لات اختراع شد. این بازی در بین بازیکنان المپیک محبوبیت زیادی پیدا کرد تا جایی که در سال ۱۹۹۹ جایگاه ویژه ای بین بازی های فکری پیدا کرد. رفته رفته مسابقات بازی ابلون در رده های بالاتری برگزار شد و جام ابلون به وجود آمد.

جالب است بدانید کلمه ابلون معنای ( هرگز تنها نخواهید بود) می دهد، در ادامه به معرفی روش بازی ابلون می‌پردازیم، با ما همراه باشید…

روش بازی ابلون

شروع بازی ابلون

در آغاز بازی باید هر کسی یک رنگ از مهره ها را انتخاب کند. سپس مهره ها را روی صفحه بچینید. بر طبق قوانین بازی کسی که مهره های سیاه را دارد بازی را آغاز می‌کند.

هدف بازی رساندن مهره های حریف به لبه های صفحه و بیرون کشیدن مهره های او از بازی است. بازیکنی که ۶ مهره را از حریف بیاندازد برنده می‌شود.

قانون اول:

در این بازی هر بازیکن در نوبت خودش اجازه دارد بین ۱ تا ۳ مهره اش را در یک جهت حرکت دهد. این حرکت می‌تواند در هر جهتی باشد. او می‌تواند مهره های هم راستا را (۲ یا ۳ مهره) را به ردیف خالی کناری انتقال دهد.

 قانون دوم:

بازیکنان می‌توانند در نوبت خود مهره ها را مطابق شکل زیر به صورت اریب به خانه های مجاور انتقال دهند، دقت کنید که همه مهره های او در آن ردیف باید این حرکت را انجام دهند.

قانون سوم:

سومیتو: ۳ روش حرکت دادن مهره های حریف روی صفحه بازی هدف در بازی ابلون رساندن مهره های حریف به بیرون صفحه است، دقت کنید که برای این کار باید ابتدا مهره های حریف را به حاشیه برسانید و در نوبت بعدی آن را بیرون کنید. سومیتو در ابلون به حالتی گفته می‌شود که مهره های شما با مهره های حریف در یک راستا قرار بگیرند. در حالت سومیتو در صورتی که یکی از شرایط زیر برقرار باشد، می‌توانید مهره حریف را به بیرون برانید:

-بازیکنی که ۲ مهره کنار هم هم دارد می‌تواند مهره کناری حریف را یک خانه حرکت بدهد.

– بازیکن با ۳ مهره کنار هم نیز می‌تواند مهره کناری حریف را یک خانه حرکت بدهد.

-بازیکنی که ۳ مهره کنار هم دارد می‌تواند ۲ مهره کناری حریف را یک خانه حرکت بدهد.

به طور کلی این قانون می‌گوید که بازیکن در نوبت خودش با تعداد مهره های بیشتر می‌تواند تعداد مهره های کمتر حریف را یک خانه روی صفحه حرکت دهد، البته فقط در صورتی می‌تواند مهره حریف را حرکت دهد که در کنارشان خانه خالی وجود داشته باشد.

این بازی مدل ۴ نفره نیز دارد که قوانین آن مشابه بازی ابلون ۲ نفره است. این بازی ۴ رنگ مهره دارد و می‌توان آن را ۲ یا ۴ نفره بازی کرد.

پایان بازی:

برنده بازی ابلون کیه؟

در پایان برنده بازی کسی است که بتواند سریع تر ۶ مهره از مهره های حریف را به بیرون بازی انتقال دهد.

روش حرفه ای تر بازی:

اگر دوست دارید حرفه ای تر این بازی را انجام دهید، چند راهکار دارید:

-می‌توانید قانون حرکت حداکثر با ۳ مهره را بردارید تا بتوانید با ۴ مهره نیز روی صفحه بازی حرکت کنید.

-دقت داشته باشید که در بازی ابلون مثل شطرنج، دست به مهره به معنای حرکت است. پس قبل از دست زدن به مهره اطمینان حاصل کنید، این همان حرکتی است که می خواهید انجام دهید.

مطالب بالا از مجموعه پرتلاش هویو برداشته شده است.

مجموعه چی بازی یکی از معتبرترین مراکز پخش اسباب بازی و انیمیشن در حوزه کودک و نوجوان، انواع محصولات بازی آبلون را در اختیار شما قرار داده است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *